Kozmetoloji

ORTA YÜZ 

Yüz orta kısım denince ilk aklımıza gelen bölge nazolabial oluk ya da Türkçede bilinen adıyla ağız köşesi kıvrımlarıdır. 

Yaş alma sürecinde yüzümüzdeki yağ yastıkları volüm kaybetmeye başlar. Volüm kaybetmeye başlayan ilk kısım yüz orta kısımda yer alan derin orta yağ yastıkçığıdır. Bu bölgedeki yağ volüm kaybı yer çekiminin de etkisiyle kalan yağ yastığının aşağı ve öne doğru hareket etmesine nazolabiyal olukların üst sınırını oluşturan yağ yastıklarının üzerinde birikmesine neden olur.

Yani derin orta yağ yastıkçığındaki değişiklikler;

Nazolabial oluklanmaya

Yanaklarda yüzün yorgun görünmesine neden olan oluklanmaya

Malar çıkıntı(elmacık kemiği bölgesi) belirginliğinin azalması

Elmacık kemiği üzerinde göz küresi komşuluğunda üçgen şeklinde deformasyona

Alt göz kapağında destek kaybına bağlı gözü çepeçevre saran orbikülaris oküli kasının daha belirginleşip tear trough deformitesi(göz yaşı oluğu) oluşumu ile sonuçlanmaktadır.

Tedavisi ile bu bölgeye kaybı karşılayacak ufak dozlarda dolgu uygulanması ile mümkündür. Hyaluroik asit içeren dolguların yanısıra kalsiyum hidroksiapatit içeren mineral dolgular ya da bilinen adıyla dinamik dolgular da bu bölgenin onarılmasında uzun yıllardır uzman ellerde güvenle uygulanmaktadır.

Bu bölgeye yapılacak dolgu uygulaması derin plana uygulanmalıdır. Böylelikle hem daha doğal bir görünüm hem de arzu edilen lifting etkisi elde edilir.

Nereye ne kadar dolgu uygulaması ancak anatomi bilmekle mümkündür.

Derinizi dermatologlara emanet ediniz.

DUDAK 

Başarılı bir dudak dolgusu için hekimler ne ister

Şimdiye kadar hep daha güzel bir dudak arzulayan kadınların penceresinden baktık. Peki uygulamayı planlayan, sorumluluğu üstlenen hekimler ne ister? Bakir yani üzerinde daha önce hiç dolgu uygulaması yapılmamış bir dudak isteriz. Çünkü üzerinde çalışacağımız tuvalin temiz olmasını isteriz. Daha önce dolgu uygulaması yapılmış hastaların çoğu hangi marka dolgunun uygulandığını bilmezler, markayı bilseler dahi aynı markanın dudak bölgesine uygulanabilen en az beş farklı çeşidinin olduğunu bilmezler. Temelde hepsi hyaluronik asit içerse de hepsinin farklı özellikleri, iç dinamikleri vardır dolayısıyla dokudaki reaksiyonları da ömürleri de farklıdır.

Dudak bölgesine dolgu uygulayan her hekimin yıllar içinde deneyimleriyle geliştirdiği kendi kişisel tekniği vardır. Doğru teknik kadar uygulanan dolgu miktarı da çok önemlidir. Bazı hastalar biraz daha dolgu eklenmesi ile çoğu kusurun düzeltilebileceğini düşünürler oysa biraz daha dolgu eklemek miktar ne kadar az olursa olsun anatomiyi bozmaktan yani yeni sorunlar oluşturmaktan başka bir işe yaramaz. Dudaklarınızın daha hacimli olması her zaman daha güzel göründüğü anlamına gelmez. İnce bir dudağa sahipseniz ama ille de iri dudaklar istiyorsanız bunu hekimizle paylaşıp istediğiniz dudak volümüne hekiminizin planladığı aralık ve seans sonrası kavuşmanız hem volümlü hem doğal hem de daha güzel dudaklara sahip olma avantajı sağlar.

Threadlift (Ameliyatsız Cilt Germe)

Ameliyatsız cilt germe olarak bilinen “Threadlift” yönteminde en çok iki çeşit ip kullanılmaktadır.

1. Çok ince iğneler içine yerleştirilmiş PDO (polidioksanon) cilt içine uygulanmaktadır.

2. Polilaktik asitten üretilen halk arasında ALTIN İP olarak bilinen PDO'ya benzer yöntemle cilt altına uygulanır.

Bu ipler; sarkan ve gevşeyen noktalarda azalmış olan liflerin (kollajen ve elastin) yerini almaktadır. Bu sayede ameliyatsız olarak cilde eski gençliği ve elastikiyeti kazandırılmaktadır.

Tedavi basit krem anestezisi ile yapılmaktadır. Herhangi bir ağrı ve acıya neden olmamaktadır. İşlem ortalama 30 dakika sürmekte, kullanılan ipler 6 ila 8 ay içerisinde kendiliğinden eriyerek kaybolmaktadır.

 

İplerle yüz germe başka tedavilerde uygulanabilir mi?

Evet, yöntemin uygulanması sırasında ya da sonrasında gerekiyor ise lazer, lipoliz (yağ eritme), botoks ve dolgu gibi diğer uygulamaların da uygulanabilmesi oldukça büyük avantaj sağlamaktadır.

İplerle yüz germe işlemi hangi yaştaki kişiler için uygundur?

İplerle yüz germe-asma yöntemi genellikle 30-60 yaşlarında çok yoğun doku sarkması ve derin yüz çizgilerine sahip olmayan kişiler için idealdir.

Tüm sarkmalar İplerle yüz germeden fayda görür mü?

Aslında uygulama için yaş kriter olmamakla birlikte, cildin ve yumuşak dokuların sarkma derecesi ve asmaya uygunluğu önemlidir. Hafif yüz sarkması olan, yorgun ifadeli yüzlerde, daha genç ve dinamik ve dinlenmiş görünmek isteyenler kişiler de kısa sürede çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Klasik yüz germe ameliyatlarında ki gibi ”gerilmiş, gergin” bir yüz ifadesi yaratmadığı için hasta ve sosyal çevresi tarafından da daha kabul edilebilirdir. Ancak iplerle yüz germe-asma yöntemi basit ve kolay uygulanabilir gibi görünmekle birlikte yüz germe operasyonlarının alternatifi değildir. Özellikle estetik ameliyatla yüz germe gibi ciddi bir operasyona ihtiyaç duyan hastalarda bu yöntem sonucunda elde edilecek estetik sonuçlar oldukça yetersizdir. Bu yüzden yüzünde belirgin doku kayıpları, çökmeleri ve deri sarkması olan hastalarda klasik yüz germe operasyonları halen en ideal (gold standart) seçimdir.

Uygulama süresi ne kadardır?

Uygulama süresi tüm yüz için bile 30-45 dakikadır. Bu nedenle öğle tatili ya da hafta sonu gibi sürelerde bile uygulanabilmektedir.

İplerle yüz germenin yan etkileri nelerdir?

İplerle yüz germe-asma yöntemine ait yan etkiler oldukça azdır. Hemen hemen her hastada hafif bir ağrı, birkaç gün sürebilen hafif bir ödem ve nadiren küçük morluklar olabilmektedir. Bunun yanında temizliğe ve korumaya dikkat etmeyen kişilerde enfeksiyon gelişimi meydana gelebilir. Çok çok nadir olarak kullanılan ipliklere karşı alerji gelişebilmekle beraber biz bugüne kadar böyle bir yan etki ile hiç karşılaşmadık. Eğer uzman ellerde yapılmaz ise (bu çok önemlidir) uygulama hatalarına karşı damar ve sinir hasarları, ciltte çöküklükler, asimetri gibi yan etkiler de meydana gelebilir.

İplerle yüz germe tedavisinin etkinliği ne kadar sürer?

Etkinlik süresi; klinik cevabın zamanla kaybolmasıdır ve germe yapılan dokuların tekrar eski hallerine dönmesi anlamına gelir. Özellikle alın ve boyun gibi dinamik hareketlerin fazla olduğu bölgelerde estetik problemler tekrar eski haline daha çabuk dönebildiği için bu alanlarda botoks  veya diğer yöntemlerle kombine kullanılmak gerekir. Diğer yüz bölgelerinde ise ortalama kalıcılık süresi 12-24 aydır. Bu süre kullanılan ipliğin çeşidine ve kişisel faktörlere bağlı değişiklik göstermektedir.

İplerle yüz germe yapılan bir yüzde sonrasında daha kötü bir sarkma olur mu?

Hayır, sonrasında daha kötü bir sakma meydana gelmemektedir, fakat kişiler yeni görünümlerine alışıp eski hallerini unuttukları için etkilik kaybolduğunda sanki eski halimden daha kötüyüm hissine kapılabilmektedirler. Bu yüzden etkinlik tam olarak kaybolmadan yapılacak rötüşlar (gerek ip gerek diğer yöntemlerle) bu hissi ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

 

Botilinum toksin ( Botox®, Dysport®) uygulamaları

Cildimiz sosyal giyisimizdir. Daha genç, daha sağlıklı, daha güzel, daha pürüzsüz, daha parlak bir cilt kişinin kendisine güveninin temel taşlarındandır.

BOTOX'un Uygulama Alanları

Kırışıklık tedavisi
Aşırı terleme tedavisi
Dolgu maddesi enjeksiyonları ile kırışıklık tedavisi

Cildimize Dair

Botox yüz ve boyun bölgesi kırışıklıklarının tedavisinde kullanılan bir yöndemdir.Kullanıldığı bölgedeki kasları geçici süre felç ederek belli bir süre için cildin gerginleşmesini ve dolayısıyla genç görünmesini sağlar. Botox estetik amaçlı olarak kırışıklıkların giderilmesinde kullanıldığı gibi aşırı terleme tedavisinde  de güvenle kullanılmaktadır.

Botox kimlere uygulanır?

Yüzün üst bölgesindeki mimik kaslarının çok fazla kullanılmasına bağlı oluşan kırışıklıkların giderilmesinde uygulanır. Botox uygulamasından en iyi sonuç alan hasta grubu doğru zamanda, doğru botoks uygulaması yapılan hasta grubudur.

Botox hangi bölgeler uygulanır?

Botox genellikle göz kenarında oluşmuş olan kaz ayağı kırışıklıklarının giderilmesinde, zamanla düşmüş olan kaşların düzeltilmesinde, ayrıca alın bölgesi kırışıklıkları, üst dudak kırışıklıkları, boyun bölgesi kırışıklıklarında da güvenle kullanılmaktadır. Ayrıca boyun çizgileri, burun kenarındaki kırışıklıklar, burun ucu kaldırma, üst dudaktaki ince ve yüzeysel kırışıklıklar(sigara izleri), çene bölgesi kırışıklıklarında da kullanılır.

Botox etkisi ne zaman başlar?

Botox etkisi uygulamadan 3-4 gün sonra görülmeye başlar, etkinin tam olarak görülmesi için 15 gün beklenmelidir.

Botox etkisi ne kadar sürer?

Botox uygulama sonrası etkisi genel yaklaşımla 4-6 ay kadar devam eder. Uygulama yöntemine ve kullanılan ilacına göre bu süre değişebilmektedir.

Uygulama sonrası ifadesiz yüz oluşur mu?

Deneyimli hekimler tarafından uygun hastalara botox uygulaması sonrasında donuk yüz ifadesi, devamlı şaşkınlık ifadesi oluşmaz. Botox uygulama sonrası hastalar mimiklerini kullanmaya devam ederler.

Aşırı terleme tedavisinde Botox

Aşırı terleme tedavisinde botoks uygulaması el, ayak, alın, koltuk altı bölgesinde yapılır. 

Uygulama sonrası 3-10 gün içerisinde botox etkisi ortaya çıkar. Etkisi yaklaşık 6 ay kadar devam eder.

Dolgu Enjeksiyonları

Yüzün özellikle alt kısımlarını etkileyen sarkma ve kırışıklıkların tedavisinde dolgu enjeksiyonu başarıyla kullanılmaktadır. 

Dolgu maddeleri deri altına enjekte edilerek derideki ince ve derin kırışıklıkları doldurup cilde daha genç ve diri bir görünüm sağlamak, ciltteki çukurları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak, yanaklara dolgunluk vermek amacıyla kullanılan maddelerdir.

Dolgu estetiği ile yüzdeki yorgun ifade giderilir.

Yüksek su bağlama kapasitesi ile cildin hacim ve esnekliğini artırır. Özellikle dudak kenarları, ağız ve burun çevresindeki kırışıklarda, dudaklara hacim ve dolgunluk kazandırmada çok etkili olabilmektedir.

Dolgu enjeksiyonu 20-30 dakika sürmektedir. Uygulama sonrası kişi rutin aktivitelerine hemen dönebilir. Kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 6-9 ay kadardır.

Hangi bölgeler dolgu enjeksiyonu ile tedavi edilebilir?

Alın çizgileri

Kaş arasındaki çizgiler

Ağız etrafındaki kırışıklıklar

Burun kanatlarından dudak köşelerine inen kırışıklıklar

Ağız kenarından çeneye doğru uzanan kırışıklıklar

Elmacık kemiklerini belirginleştirmek

Dudak şeklinin vurgulanması ve hacminin arttırılması 

Asimetrik dudakların düzeltilmesi başlıca kullanım alanıdır.

 

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi kelime anlamı olarak çok noktaya ince iğneler ile ilaç karışımları verilmesi işlemidir. Çok küçük ilaç dozları problemli alanlara çok ince iğneler aracılığıyla enjekte edilir. Kullanılan solüsyonlar her hasta için hastanın sorununa, cildinin durumuna göre farklı dozlarda karıştırılmalarıyla özel olarak hazırlanır. Yüz geçleştirme, saç dökülmesi, selülit, lokal  yağ depolamasının tedavisinde uzun yıllardır kullanılan etkili ve güvenilir bir yöntemdir.

Hastanın şikayetleri, şikayetlerinin derecesi, yaşı, sosyal durumui fiziksel özellikleri ayrıntılı olarak değerlendirilir.

 

Mezoterapi'nin etkisi nedir?

Mezoterapi ile cildin dolşımı düzenlenebilir, ihtiyacı olan vitamin ve minerallerle beslenmesi sağlanabilir, zamanla azalmış veya yapıları bozulmuş destek dokular yenilenebilir.

 

Mezoterapi'de kullanılan ürünler nelerdir?

Mezoterapide kullanılan çok sayıda ürün mevcuttur. Kullanılan ürünler hastanın şikatyeti, derecesi, yaşı sosyal yaşamı göz önüne alınarak karışım yapılır ve uygulanır.

 

Mezoterapi kaç seans uygulanır?

Mezoterapi uygulama seans sayısı hastanın şikayet derecesine ve diğer fiziksel özellikleri ayrıntılı olarak değerlendirilir.

YÜZ MEZOTERAPİSİ (MEZOLİFT)

Mezolifting yönteminde, deri içine doğal maddelerin mikro enjeksiyonları yapılarak, derinin üst ve alt tabakasında doku yenilemesini sağlamaktır. Artan oksijenlenme nedeni ile haftalar içinde cilt sağlıklı, parlak ve tazelenmiş görünmeye başlar.

PRP (Platelet Rich Plasma) nedir? Nasıl Uygulanır?

Estetik amaçla yapılması durumunda cilde ve saçlı deriye küçük iğneler ile uygulamalar yapılmaktadır.

Halk arasında tam olarak karşılığı olmamakla birlikte kök hücre tedavisi olarak bilinir.

PRP Uygulaması kısaca kişinin kendi kanı ile estetik yönden iyileşmesidir.

Kişi kanından ayrıştırılan plateletler, ince iğneler ile cilt altına ve / veya saçlı deriye uygulandığında, sanki o bölgede hasar varmış gibi davranacak, bölgede büyüme faktörleri salgılayarak, uygulama bölgesinde iyileştirici rol oynayacaktır.

 

PRP Uygulaması hangi bölgelere uygulanır?

Saçlı deride; saç dökülmesinde

Tüm yüz bölgesinde 

Boyun , dekolte bölgesinde

Üst kol, karın, iç bacak, diz bölgeleri

Tüm vücutta görülen sarkma, çatlaklar, izlerin giderilmesinde başarı ile uygulanmakta, uygulama sonuçları tatmin edici düzeyde bulunmaktadır.

 

PRP Uygulaması güvenli midir?

Hastanın kanı dış ortamla başka malzemeler ile temas etmez.Uygulamalar sonrası kullanılan tüm malzemeler imha edilir. PRP hazırlamasetlerinin tekrar kullanılması teknik olarak mümkün değildir. Uygulamada kan ile hastalık bulaşma riski yoktur. PRP uygulamasında hastanın kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir alerjik reaksiyon görülmesi söz konusu değildir.

 

PRP Uygulaması ağrılı mıdır?

PRP uygulamasında kullanılan iğneler, mezoterapi uygulamalarında da kullanılan çok ince iğnelerdir. Uygulaması sırasında duyulan ağrı hissi; hastalar tarafından genel olarak "hafif" olarak nitelendirilmektedir. Ciltte hafif sıcaklık, hafif yanma hissi ve gerilme hissi duyulabilmektedir.

 

PRP Uygulamasının yan etkileri nelerdir?

PRP Uygulaması sırasında ciltte hafif kızarıklık görülür, ciltteki kızarıklık herhangi bir tedaviye gerek duyulmadan 30-40 dk içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır. UYgulama öncesinde ciltte hissedilen gerilme hissi 1-2 saat içinde kaybolacaktır. PRP uygulaması hekim tarafından yapılması gereken uygulamalar gurubundadır.

 

PRP Uygulaması seans sayısı ve süresi nedir?

Estetik yaklaşımla 2 amacak yönelik yapılmaktadır. 

- Tedavi amaçlı

- Mevcut durumu korumak amaçlı

Etkilerinin devam etmesini ve cildin zaman karşısındaki deformasyonunun önlenmesi amacıyla 8-10 ayda 1 seans PRP uygulaması önerilir.

Silk Peel Dermabrazyon & Dermalinfüzyon Sistemi

Toplumdaki tüm bireyler biribirlerinden farklılık gösterdikleri gibi derilerdi de ve derilerinin ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle deriye yönelik yapılacak yenileme çalışmaları temek gereksinimleri değerlendirilerek kişiye özel planlamalıdır.

Cildi en üstte birikerek mat sağlıksız görünmesine neden olan ölü hücrelerden arındırmak, cildi derinlemesine temizlemek, nemlendirmek ideal bir cilt bakımının temel yapı taşlarını oluşturur. Bundan sonraki aşama cildin ihtiyacına göre leke tedavisi yapan, ince çizgileri azaltan antioksidan, vitamin ve gerekli hyalüronik asit içeren serumlar kullanılarak tedavi protokollerinin kişiye özel hale getirilmesidir.

Silkpeel bu amaçla üretilmiş özel bir cihazdır. İpek gibi pürüzsüz bir cildi ağlayan bu cihaz aynı seansta önce cildin en üst kısımlarını soyuyor daha sonra ise cildin ihtiyaçlarına göre tedavi amaçlı solüsyonları cilt içine nüfuz ettiriyor. Böylece tek seansta hem üstte birikmiş ölü hücrelerden oluşan, deride mat bir görünüme neden olan tabaka uzaklaştırılıyor hem de cildin kendini yenilemek için ihtiyaç duyduğu maddeler kolayca cilt içine gönderiliyor.

En son aşamasında ise lenfatik drenaj sistemi aktive edilerek cilt toksinlerinden arındırılır, cilt tabakaları arasında biriken sıvı tekrar dolaşım sistemine aktarılarak ödem azaltılır ve kan dolaşımının artması sağlanır.

Sadece yüz değil, boyun ve dekolte bölgesinde de rahatlıkla ve güvenle kullanılabilir.

Başlıca kullanım alanları; cilt lekeleri, ince kırışıklıklar gibi erken yaş alma bulguları, cilt kuruluğı, aşırı sebum üretimi, sırtta ve dekoltede yer alan siyah nokta ve eski sivilcelere tilt renk değişikliklerinin tedavisidir.

Avantajları;

  • Ön hazırlık gerektirmez.
  • Ağrısız bir işlemdir ve ortalama 20-40 dakikada tamamlanır.
  • Hemen işlem sonrası arzu edilen ipeksi cilde kavuşulur.
  • İşlemden hemen sonra ek bakıma ihtiyaç duymadan günlük hayata geri dönülebilir.
  • Sadece yüz bölgesi değil, dekolte, kol ve sırt için eşsiz bir peeling sunar.
  • Yaz mevsiminde güneş sonrası kalınlaşan ve yıpranan bu bölgelerin pürüzsüz olmasını sağlar.
  • Uygulandığı gün ekisini gösterdiği için davetler öncesi vazgeçilmez bir bakım olacağı sağlar.

Xela Rederm (Gençlik aşısı) nedir? Nasıl Uygulanır?

Xela Rederm hyalüronik asit ve süksinit asit içeren tek mezolifting ürünüdür. Hyaluronik asit ile fibroblastları uyarıp elastin ve kollajen üretimini arttırarak lifting etkisi sağlarken, süksinik asit ile hiperpigmentasyonu önleyip cilt rengini açar.

Göz altında deriden kaynaklanan renk koyuluğunda gözle görülür düzelme sağlar.

 

 

Ameliyatsız gıdı ve Duble Çene Tedavisi

Yaş almakla birlikte çene altında double çene görüntüsüne neden olan küçük bir yağ birikimi olur. Bu yağ deoksikolik asit ya da bilinen adıyla sofra asidi tuzları ile kalıcı olarak eritilebilir.

Deoksikolik asit vücudumuzda safra kesemizde bulunan bir enzimdir ve yiyeceklerle alınan yağı eritmekte görevlidiri. Çene altında deoksikolik asit enjeksiyonu yapıldığında bu bölgede yağ hücrelerinin duvarlarını parçalayarak yok olmalarını sağlar. 

Kaç Seans Gereklidir?

3 hafta arayla uygulanan 1-3 seans yeterli olmaktadır. 

*Deoksilolik asit ile kol altındaki, göğüs yanlarındaki ve bacak arkasındaki istenmeyen lokalize yağ depoları da eritilebilir. 

 

Yanak ve Yüz Şekillendirme (Radiesse)

Radiesse yüzü şişirmeden sarkmaya eğilimli yüz yapısına sahip bireylerde daha belirgin bir yüz profili sağlamanın en etkili yollarından biridir.

Radiesse ile çene ve yanak hattı belirginleşerek yüzün daha dinamik ve ince görünmesi sağlanır.

Etkisi 18-24 ay sürer.

Aynı zamanda içerdiği kalsiyum

hidroksitapatit doğal kolojen üretimini uyararak derideki sarkma ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur.

 

BTL Exilis (Genetik Hasarlanma ve Tamiri)

Cildimiz kendi mucizesini içinde barındıran organlarımızdandır. Çevre kirliliği, sigara, güneş, kötü beslenme cildimizin üst ve orta tabakalarındaki hücre gruplarında hasarlanmalara neden olur. Cildimiz ısı-şok proteinlerini devreye sokarak hasralanmaları tamir etmeye başlar.

BTL Exilis ile cildin bu özelliği değişik dalga boylarında ışık demetlerini kontrollü cilt içine göndererek yaşlanan genleri tamir edip yeniden gençleşmelerini sağlamak için planlanmıştır.

Kaç Seans Gereklidir?

Yılda ortalama 1-3 seans tedavi zamanı geriye sarmak için yeterlidir. 

 

Dr. Songül Bulca © 2018 - 2020
Tüm Hakları Saklıdır